Mamy coraz większą świadomość na temat bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, więc sprzęt, taki jak kaski rowerowe kupujemy nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Dlaczego to takie ważne? Jak wybrać odpowiedni kask?

Kiedy i dlaczego kupić kask rowerowy?

Co prawda, nie jest on niezbędny do spokojnego jeżdżenia po mieści, chociaż czyni bezpieczniejszym, jednakże na szosie czy trudnym, nierównym terenie jest konieczny, by chronić głowę. Wystarczy sobie wyobrazić upadek szybko jadącego roweru i uderzenie głową w krawężnik czy kamień leżący w trawie. Nosząc kask rowerowy dbamy o swoje zdrowie i życie.

Wydawać by się mogło, że osoby dorosłe nie potrzebują kasku, ponieważ panują nad rowerem, w przeciwieństwie do dzieci. Warto jednak pomyśleć o wypadkach, na które nie mamy wpływu, jak na przykład potrącenie przez samochód. Ochrona głowy jest nieodzowna, by uniknąć obrażeń, które mogłyby być niebezpieczne.

Jak kupować kaski rowerowe?

Przede wszystkim kask w sklepie należy zmierzyć, ponieważ musi on pasować do wielkości oraz kształtu głowy. Powinien także mieć regulowane zapięcie i wentylację. Na pewno nie warto inwestować w kaski niewiadomego pochodzenia, które są stworzone z nietrwałych materiałów, łatwo ulegających uszkodzeniu.

W sklepie z akcesoriami rowerowymi warto skorzystać z porady specjalisty, który zna się na omawianym sprzęcie. Może on na przykład doradzić nam jaki kask wybrać w przypadku poruszania się na konkretnych trasach. Trzeba także zapytać sprzedawcę, czy kask posiada wszelkie niezbędne atesty jakości i bezpieczeństwa. Na pewno nie wolno takich zakupów robić pochopnie. Najlepiej jest zmierzyć kilka rodzajów, by dobrać ten najbardziej odpowiedni.

Jak nie wybierać kasku rowerowego?

Czasem pośpiech czy też brak wiedzy skłaniają do zakupów, z których nie będziemy zadowoleni. Na pewno nie wolno kupić kasku, który jest za mały, czyli w jakimś miejscu nas uciska. Jeżeli tak się stanie, będziemy mieć zdecydowanie większą pokusę zdjęcia go, chociaż nie należy tego robić.

Kask rowerowy oczywiście nie może być też za duży, ponieważ nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Tak jak wspomniano wyżej, akcesoria rowerowe powinny także posiadać atesty, które potwierdzają ich jakość i bezpieczeństwo. Warto stawiać na produkty dobrych, sprawdzonych firm, które są cenione przez klientów i posiadają dobre opinie w tekstach i rankingach. Zdecydowanie warto zapłacić więcej, ponieważ ochrona głowy jest tego warta, nie tylko w przypadku dzieci, ale i osób dorosłych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kaski rowerowe.

Author