Produkcja produktów spożywczych nie jest łatwa. Tym bardziej, że trzeba dopasować się do wielu obowiązujących reguł. Przedsiębiorstwa, jakie zajmują się tym na co dzień, mogą ubiegać się o certyfikat IFS. Czym on dokładnie jest? Oto garść niezbędnych informacji.
System jakości IFS
International Featured Standards – oto pełna nazwa tego certyfikatu, który jest jawnym znakiem dla konsumentów, którzy wiedzą, że dana firma dba o zachowanie odpowiednich standardów, jeżeli chodzi o produkcję. Co to oznacza? Że ich produkty są bezpieczne i na pewno w żaden sposób nikomu nie zaszkodzą. Certyfikacja IFS w głównej mierze dedykowana jest dla producentów. Nie oznacza to jednak tego, że inne podmioty, jakie w sposób pośredni lub bezpośredni związane są z produkcją, nie mogą postarać się o uzyskanie takiego dokumentu. Tym bardziej, że do wyboru jest kilka rodzai takich certyfikatów:
- IFS Household and Personal Care,
- IFS Cash & Carry,
- IFS Logistics.
Międzynarodowy dokument
DJB doradztwo to firma, która jest w stanie pozyskać ten międzynarodowy dokument. Warto bowiem wspomnieć o tym, że certyfikat uznawany jest w różnych krajach. Nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, czy też w Austrii. Uznaje go również Francja, Szwajcaria, ale także wiele innych krajów. Warto więc dołączyć do tego elitarnego grona. Tym bardziej, że pomoże to w przyszłości w nawiązaniu wielu intratnych kontraktów zagranicznych. Są bowiem takie firmy, które godzą się na współpracę, ale tylko z przedsiębiorstwami, jakie pozwoliły m.in. na audyt IFS.
Co obejmuje certyfikat IFS?
Certyfikacja to proces, który rozłożony jest w czasie. Wynika to z tego powodu, że obejmuje ona wiele obszarów. Zalicza się do nich takie elementy, jak:
- zarządzanie systemem jakości,
- procesy produkcyjne,
- zarządzanie zasobami,
- analiza oraz doskonalenie procesów produkcyjnych.
Trzeba wiedzieć, jeżeli ktoś decyduje się na wdrożenie procesu certyfikacyjnego, że IFS narzuca restrykcyjne zasady, których trzeba będzie przestrzegać. Nie ma mowy o ich późniejszym porzuceniu, po przyznaniu certyfikatu. Warunkiem koniecznym jest posiadanie systemu HACCP.
Wydawać by się mogło, że jest to żmudny proces, który będzie wymagał nie lada wysiłku. To fakt, że na początku może wyglądać to źle, ale z czasem będzie zdecydowanie lepiej. Warto pokusić się o taki certyfikat. W szczególności, że mogą płynąć z tego całkiem ciekawe możliwości – w szczególności te związane z finansami.