Szukając idealnej maszyny szwalniczej na własny użytek lub chcąc odpowiednio wyposażyć zakład, a przy tym zadbać o komfort, podczas korzystania ze sprzętu, zadajemy sobie pytanie, „jaką maszynę do szycia kupić”. Odpowiedź na to pytanie wydaje się z pozoru prosta. Jak nie utonąć w morzu, oferowanych przez producentów maszyn do szycia?
Podział maszyn do szycia
Jeśli chodzi o maszyny szwalnicze, to dokonując zakupu, możemy rozróżnić trzy główne rodzaje w zależności od rodzaju zasilania oraz sterowania. Pierwszy rodzaj maszyn do szycia to urządzenia mechaniczne, drugie, to maszyny komputerowe. Co je głównie wyróżnia i jak rodzaj sterowania wpływa na jakość wykonywanych zadań oraz jak przebiega praca z ich pomocą?
Rodzaje maszyn:
– mechaniczne – są to maszyny, które z pewnością kojarzy zdecydowana większość z nas. Posiadają chwytak rotacyjny lub wahadłowy. Dodatkowo wybór ściegów, inaczej programów, dokonuje się za pomocą pokrętła, które jest specjalnie przeznaczone do tego celu. Co więcej, pracę maszyny zaczyna się przy pomocy pedała, którym również dostosowujemy prędkość szycia, tzn. ilość wbicia igły w materiał na minutę;
– kompterowe – są to urządzenia, które zostały wzbogacone o elektronikę, która ma za zadanie ułatwić pracę na maszynie szwalniczej. Programy wybiera się za pomocą odpowiedniego przycisku, a także pozwalają na precyzyjne ustawienie prędkości.
Różnice pomiędzy maszynami
Różnic między wszystkimi rodzajami maszyn jest sporo. Głównym elementem wyróżniającym jest chwytacz. Możemy wyróżnić chwytacz rotacyjny oraz chwytacz wahadłowy. W komputerowych urządzeniach zastosowany jest ten pierwszy, natomiast w mechanicznych możemy znaleźć zastosowanie zarówno jednego, jak i drugiego.
Wybieranie ściegów również wygląda inaczej. W komputerowych maszynach szwalniczych dokonujemy wyboru za pomocą przycisków. Dodatkowo maszyny komputerowe wyposażone są w ekran, który pokazuje nam zastosowany program. W mechanicznych zaś ściegi wybieramy za pomocą specjalnego pokrętła.
Uruchamianie maszyn, jest kolejnym wyróżniającym je aspektem. Komputerowe możemy włączyć na dwa sposoby – tradycyjnie lub za pomocą przycisku START/ STOP. Mechaniczne uruchamiamy za pomocą pedału.
Jakie dodatkowe funkcje można znaleźć w maszynach do szycia?
Dodatkowych funkcji, które można spotkać w maszynach szwalniczych, jest naprawdę wiele. Są to m.in.:
– regulacja długości i szerokości ściegów,
– automatyczne nawlekanie igły,
– regulowany docisk stopki,
– automatyczne zakańczanie ściegów,
– pozycjonowanie igły.
Przed dokonaniem zakupu zatem warto zastanowić się, czego oczekujemy od maszyny i w jaki sposób będziemy jej użytkować. Dotyczy to profesjonalnych szwalni, jak i osób początkujących, które również szukają tego właściwego urządzenia. Inna maszyna będzie potrzebna w przypadku szycia zwykłego, a inne do szycia ozdobnego. Ponadto maszyna do szycia odzieży czy wprowadzania poprawek krawieckich znacząco różni się od tej, która jest przeznaczona do szycia grubych skór. Aby łatwiej porównać maszyny, można skorzystać z porównywarek dostępnych online.