W wyniku różnych schorzeń lub urazów mechanicznych może dojść do urazu, który nazywany jest ukruszeniem zęba. Odłamanie fragmentu uzębienia nie powinno być lekceważone, gdyż wymaga odpowiedniego leczenia. Dotyczy to zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. Dowiedz się, jak postępować, kiedy ułamie się ząb i co zrobić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji w przyszłości.

Jakie są najczęstsze przyczyny ukruszenia zęba?

Do ukruszenia zęba może prowadzić wiele dolegliwości i czynników, jednak najczęstszą przyczyną jest uraz mechaniczny. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku wypadku w trakcie uprawiania sportu lub podczas gryzienia bardzo twardych pokarmów. Niekiedy powodem jest też próba podważenia zębami różnych przedmiotów. Do odłamania fragmentu zęba może dojść także przez:

  • bardzo zaawansowany rozwój próchnicy, który powoduje ubytek twardych tkanek,
  • źle zbilansowaną dietę,
  • spożywanie dużej ilości produktów zawierających kwasy,
  • brak leczenia nawykowego zaciskania i zgrzytania zębami, znanego jako bruksizm,
  • noszeniem biżuterii w jamie ustnej.

Ryzyko uszkodzenia zęba wzrasta, kiedy u pacjenta stwierdzono chorobę okluzyjną, która prowadzi do niewłaściwego zgryzu. W niektórych przypadkach ukruszone może zostać uzębienie wcześniej leczone kanałowo lub poddawane zabiegowi wybielania.

Jak wygląda leczenie ukruszonego zęba?

Należy pamiętać, że w przypadku ukruszenia zęba, fachowej oceny aktualnego stanu zdrowia może dokonać tylko lekarz stomatolog. Na podstawie badania dentysta wybierze najkorzystniejszą metodę leczenia. Warto zaznaczyć, że dużą rolę odgrywa czas. Im wcześniej pacjent zgłosi się do gabinetu, tym odbudowa zęba będzie łatwiejsza i tańsza.

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, to stomatolog zazwyczaj tylko szlifuje ostre krawędzie w celu korekcji kształtu uzębienia. Następnie zabezpiecza szkliwo przed szkodliwym działaniem próchnicy. W przypadku odłamania większej części zęba konieczne jest zastosowanie materiałów wypełniających.

Odbudowa ukruszonego zęba – jak przebiega?

Istnieje kilka sposobów na przywrócenie estetycznego wyglądu zęba. Wybór konkretnej metody uzależniony jest przede wszystkim od wielkości urazu oraz stanu uzębienia. Jeśli ukruszony ząb boli, może to oznaczać, że uraz sięga do miazgi i konieczne będzie leczenie kanałowe, które może zostać profesjonalnie przeprowadzone w klinice Piosik Stomatologia.

Ubytki ukruszonych zębów najczęściej wypełnia się światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym. Kolor wypełnienia zawsze dobierany jest do naturalnej barwy uzębienia. W przypadku naprawdę dużego uszkodzenia stosuje się uzupełnienie protetyczne w postaci licówki lub korony zębowej.

Jak można zapobiegać urazom zębów?

Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki i przestrzeganie kilku prostych zasad mogą skutecznie ograniczyć niebezpieczeństwo ukruszenia zęba. Dzięki temu można utrzymać zdrowy i piękny uśmiech. Przede wszystkim trzeba pamiętać o utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Usuwanie resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej ogranicza rozwój próchnicy, która osłabia zęby.

Istotne jest, aby unikać nawyków takich jak zaciskanie i zgrzytanie zębami. Dobrą profilaktyką jest też unikanie niektórych pokarmów, zwłaszcza tych, które prowadzą do kwasowej erozji szkliwa. Cytrusy, pomidory, jabłka czy wiśnie powinny być spożywane w rozsądnych ilościach. Negatywny wpływ na uzębienie mają też alkohol oraz napoje gazowane.

Author