Jednym z najpopularniejszych sposobów na sfinansowanie zakupu nieruchomości jest kredyt hipoteczny. W większości przypadków umowa z bankiem podpisywana jest przez obu małżonków. Co stanie się w momencie, kiedy tylko jedna osoba będzie chciała kupić nieruchomość i skorzystać z pomocy banku? Czy jeden z małżonków może wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź!

Czy jeden z małżonków może wziąć kredyt hipoteczny? Ekspert odpowiada

Zastanawiasz się, czy jeden z małżonków może wziąć kredyt hipoteczny, nie uwzględniając w umowie swojej drugiej połówki? Okazuje się, że nie ma przeszkód prawnych, które uniemożliwiałyby takie działanie. Warto jednak mieć świadomość, że z chwilą zawarcia formalnego związku pomiędzy małżonkami powstaje z mocy prawa wspólność majątkowa małżeńska (chyba, że narzeczeni podpiszą wcześniej intercyzę). Oznacza to, że do zawarcia umowy kredytowej przez jedną osobę konieczna będzie pisemna zgoda współmałżonka.

Pomoc prawnicza w spornych kwestiach

Nierzadko zdarza się, że jeden z małżonków chce wziąć kredyt hipoteczny, ale druga osoba nie wyraża zgody na taką operację. W takiej sytuacji polskie prawo przewiduje dwa rozwiązania: niezgodni małżonkowie mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską lub złożyć do Sądu odpowiedni pozew o ustanowienie takiej rozdzielności. W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Ponadto, podpisanie umowy kredytowej na dużą kwotę jest zobowiązaniem na wiele lat. Zanim zdecydujesz się na taki krok, warto dokładnie prześledzić wszystkie warunki umowy. Zaufany prawnik wskaże ewentualne zagrożenia wynikające z umowy.

 

 

 

Author

https://beesafe.pl/porady/eurotax-wycena-samochodu/ ganos.com meirovitz.com