Praca w Niemczech to olbrzymia szansa i możliwość na większe zarobki, ale i rozwijanie swojej kariery zawodowej. Osoby decydujące się na emigrację zarobkową muszą jednak pamiętać o obowiązkach ciążących na pracownikach – rozliczenie dochodu z Niemiec jest jednym z najważniejszych! Jak rozliczyć podatek w Niemczech? Czy konieczne jest rozliczanie się jednocześnie w Polsce i w Niemczech?

Rozliczenie dochodu z Niemiec – co musimy wiedzieć?

Zatrudnienie poza granicami kraju wybiera coraz większa liczba Polaków. Wynika to nie tylko z niewystarczających zarobków w kraju, ale też wysokiej stopie życia. Szukając alternatyw dla siebie chętnie kierujemy się właśnie do Niemiec – nasz zachodni sąsiad oferuje nam nie tylko ciekawe oferty pracy, ale i wysokie pensje. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że do Niemiec wybieramy się wyłącznie do pracy sezonowej lub w trybie zmianowym – dzisiaj emigrujemy do Niemiec w poszukiwaniu lepszej pracy, ale też lepszego życia. Na zachodzie znajdziemy zatrudnienie zarówno w prostych pracach, jak i na specjalistycznych stanowiskach – te ostatnie czekają na inżynierów, informatyków, ale też specjalistów w swoich dziedzinach. Zatrudniając się w Niemczech pamiętajmy o tym, jak istotne jest rozliczenie dochodu z Niemiec. O tym w jaki sposób to zrobić decyduje indywidualna sytuacja. 

Rozliczenie dochodu z Niemiec – jak zrobić to prawidłowo?

Rozliczenie dochodu z Niemiec możemy wykonać poprzez Internet – tak samo jak w Polsce w Niemczech podatnicy mają do dyspozycji dedykowane platformy do wysyłania deklaracji podatkowej. Niemieckie prawo umożliwia nam rozliczenie się do czterech lat wstecz – to spore ułatwienie! Rozliczenie w Polsce i w Niemczech jest konieczne, kiedy nasz dochód pochodził z obu krajów. Rozliczenie w ojczyźnie jest też wymaganie kiedy chcemy wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku. 

Author