Okna drewniane, jak również pozostałe rodzaje, powinny zostać zamontowane w prawidłowy sposób, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Tylko wtedy można mieć pewność, że ich wysoka funkcjonalność zostanie w pełni zachowana.

Kiedy można wykonać montaż?

Okna drewniane powinny zostać zamontowane dopiero po zakończeniu wszelkiego rodzaju prac mokrych, jakie powiązane są z wykończeniem wnętrz. Dopiero jak skończy się wylewanie posadzek, tynkowanie ścian, itp., można pomyśleć o tym, aby stolarkę drewnianę osadzić w odpowiednim miejscu. Powinno to odbyć się w takim okresie, kiedy będzie możliwe “dosuszenie” się ścian, dzięki czemu wilgoć nie będzie w stanie zaszkodzić oknom. Wniosek z tego jeden – montaż okien drewnianych powinien odbyć się ciepłą wiosną, a najlepiej latem. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat?

Okna drewniane o odpowiednich wymiarach

Zawsze należy sprawdzić, czy wymiary stolarki okiennej zgodne są z otworami, gdzie mają zostać one umiejscowione. Nie może być to wartość “na styk”. Dlaczego? Kilka milimetrów należy pozostawić na uszczelnienie i “przyklejenie” okna do ścian. Nie może to być jednak za duży luz w ścianie, ponieważ niekorzystnie wpłynie to w przyszłości na ich izolację. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, czy okna montowane są w prawidłowo oczyszczonych otworach. Warto pokusić się o przeczyszczenie całego otworu ponownie, zanim okna zostaną osadzone. Nie zajmuje to dużo czasu, a pomaga tylko wzmocnić późniejszą izolację okna. Podczas montażu okien drewnianych, należy pamiętać o takich właśnie zasadach. 

Author